Romen Rakamı

Farklı alanlarda karşımıza çıkan ancak matematik ilminde çok fazla kullanılmayan roma rakamları daha çok genel kültür amaçlı kullanılır. Öğrenmenizde fayda var diye düşünüyorum çünkü bu semboller gerçekten eğlenceli ve bazı alanlarda da karşımıza çıkabiliyor. Romen rakamları, Romalılar tarafından bulunan ve tüccarların daha kolay alış veriş yapabilmesi için ortaya atılan sembolik rakamlardır.

Sponsor Bağlantılar

Görsel olarak farklı bir yapıları vardır ve bir dönem evrensel matematik olarak kullanılmıştır ancak günümüzde kullanıldığı alanlar her geçen gün azalmaktadır. Eski mısırlılar rakamlara şekil vererek matematik alanında ilerlemiş ve kendine has hesaplama yöntemleri ile o dönemin medeniyetlerine de hizmet sunmuşlardır. Eski çağlarda yapılan yenilikler sürekli olarak geliştirilir ve farklı medeniyetlere ilham kaynağı olurmuş, Mısırlıların projeleri de Romalılara ilham kaynağı olmuş ve romen rakamları ortaya çıkmıştır. Bu rakamlar sayesinde hesaplama işlemleri daha kolay bir hale gelmiş ve kullanımı da oldukça basit bir şekilde insanlara sunulmuştur. Daha kolay olması adına bazı harfler tekrarlanmıştır ancak harf tekrarında da kurallar vardır en basit örneği ise bir harfin ancak 3 kez yan yana geliyor olmasıdır.

Sponsor Bağlantılar

Romen rakamlarında çok büyük rakamlar yazamazsınız ve en uzun rakam da 3888’dir. 4 işlem yapamazsınız çünkü roma rakamları bu anlamda yetersiz kalır. Romen rakamlarının gelişememesinin ya da ilerleyememesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi yetersiz kalması olarak gösteriliyor.

Sponsor Bağlantılar

* Roma Rakamları, Romen Rakamları

Romen Rakamı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.