Roma Rakamları Nerelerde Kullanılır, Roma Rakamlarının Kullanıldığı Yerler

Tarihin arka odalarına göz attığımızda görüyoruz ki insanlar o dönemlerde boş durmamış ve insanoğluna fayda sağlayabilmek için farklı çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalardan bir tanesi de efsanevi medeniyetlerden Romalıların kullandığı matematik sistemidir. Tam anlamıyla matematik sistemi diyemeyiz ancak matematik içerisine soktukları devrim niteliğindeki rakamlar ile özellikle tüccarların işini kolaylaştırmışlardır.

Sponsor Bağlantılar

Roma rakamları dönem içerisinde çok sık kullanılan ve basit hesaplar için tercih edilen rakamlardır. Tüccarlar büyük alış verişler yapmadıkları için halk ile olan hesaplamada Roma rakamlarını kullanıyorlardı ancak zaman geçtikçe bu rakamların yerine daha kullanışlı evrensel rakamlar geldi ve roma rakamlarının devri kapandı.

Sponsor Bağlantılar

Roma rakamları günümüzde ancak sembol olarak kullanılıyor ve büyük şirketlerin afişlerinde ya da tanıtım yazılarında karşımıza çıkıyor. Roma rakamları dünya üzerinde farklı ülkelerde öğrencilere aktarılıyor ancak evrensel rakamların yerini almıyor. Reklam şirketlerinin çok fazla kullandığı roma rakamları sembol olarak çok şık bir görsel olarak karşımıza çıkıyor.

Romen rakamları matematik hesaplamalarında kullanılmıyor ancak eğitim sistemimizde matematik ilminde yer alan rakamlar adı altında öğrencilere sunuluyor. Romalıların çok fazla kullandığı ve Orta Çağ’a kadar inanılmaz bir şekilde yaydıkları bu rakamlar Orta Çağ ile birlikte tüm popüleritesini yitirmiştir. Roma rakamlarının kullanıldığı yerler yok değil ancak az önce de belirttiğim gibi daha sembolik oldukları için tercih edilmektedirler. Roma rakamlarının günümüzde kullanıldığı alanları sıralayacak olursak aşağıdaki gibi bir liste çıkıyor karşımıza:

  • Yüzyıl,
  • Hükümdar, padişah, imparator adları,
  • Tarihlerde yer alan ay kısmında,
  • Dergilerin cilt sayılarında,
  • Kitap numaralandırması ve sayfalandırılmasında
  • Farklı maddelerin sıralama işlemlerinde.

Sponsor Bağlantılar

Roma rakamları semboliktir ve görsel olarak daha hoş bir görüntüye sahiptir bu yüzden kullanım alanları da bu yönde ilerliyor.

* Roma Rakamları, Romen Rakamları

Roma Rakamları Nerelerde Kullanılır, Roma Rakamlarının Kullanıldığı Yerler” üzerine 7 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.