Roma Rakamları Çeviri Tablosu

sponsor bağlantılar

Romalılar tarafından asırlar önce bulunan ve yeni bir matematik sistemi olarak ortaya sürülen roma rakamları sayesinde ticaretle uğraşan birçok kişi bu rakamlardan faydalanmış ve farklı eğitim sistemlerinde de bu rakamlar kullanılmıştır. Roma rakamları daha çok basit matematik işlemlerinde kullanılıyor çünkü ezberi çok daha kolay ve semboller çok daha anlaşılır niteliğe sahiptir. Roma rakamları tüccarların vazgeçilmezidir ancak Orta Çağ ile birlikte kullanım alanı oldukça azalmış ve farklı matematik sistemleri ortaya çıkmıştır. Roma rakamlarını ezberlemek kolay değildir fakat büyük sayılarda hesaplama işlemi biraz daha zordur. Site olarak çeviri tablosundan ziyade büyük rakamları sizlere sunmak istedik ve bu sayede ezberi kolay olan rakamlar ile bütünleştirme işlemi daha kolay hale gelecektir.

S : 0.5 (yarım)
I  : 1 (bir)
V : 5 (beş)
X : 10 (on)
L : 50 (elli)
C : 100 (yüz)
D : 500 (beşyüz)
M : 1000 (bin)

* Sağ tarafa yazılan rakam toplanır, sol tarafa yazılan rakam ise çıkartılır.

* Bir harf maksimum 3 kez yan yana yazılabilir.

* Yazılabilecek en uzun sayı 3888’dir

* Harflerin değeri arttırılmak istenirse eğer üzerlerine çizgi çekilir.

Roma rakamlarının kullanımından daha bir sürü detay vardır ancak ezberi ya da hesaplaması çok zor değildir. Roma rakamlarının günümüzde terk edilmesi ile birlikte daha kolay ve öğrenilmesi daha basit olan matematik sistemleri ortaya atılmıştır çünkü roma rakamlarında belli bir son yoktur ve zaman zaman yetmeyebiliyorlar. En uzun sayı buna en güzel örnektir çünkü daha fazlasını yazamıyorsunuz. İlginç kurallara da ev sahipliği yapan bu rakamlar bazı ülkelerde kullanılıyor ancak evrensel olarak kullanımı sona ermiştir.

Roma Rakamları Tablosu

* Roma Rakamları, Romen Rakamları

Benzer yazılar

10 Yorum

  1. Thank you

  2. bu roma ramlarıyla hesapyapamadıkları için arap bilimadamlarının hesapişlemlerine hayranoldular ve şimdiki kullanmış olduğumuz harflerin aslında arap larınkinin az değişikliğiile kopya yaparak mesala 1 aynı 2 aynıama azdeğiştirilerek kurukları falan ama bu arap ların matamatiğini kabulde etmekistemediler kendilerini araplardan üstün görmek için.madem öyle ise neden hala roma rakkamlarıyla hesap yapmıyorsunuz. değilmi.

  3. çok teşekkürlerrr ))

  4. saol çok saol işime çokkkk yaradı

  5. 28.09.2011 i çevirebilirseniz çok sevinirim 🙂

  6. manyatik alan bunu çok beğendi :=

  7. müthiş 🙂

  8. evlilik yıl dönümüm eğer çeviriseniz çok memnun olurum. şimdiden çok tşk ederim İyi günler

  9. tam aradıgım gibi. eyvallah

  10. çok işime yaradı teşkkürler.

Yorum yapın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.