Roma Rakamı

Romalılar tarafından bulunan ve matematik ilmine yenilik getiren roma rakamları sayesinde dönemin matematikçileri bu rakamlar üzerinde daha fazla oynayarak geliştirmeye çalışmışlardır. Mısırlıların bulduğu sisteme yakın bir şekilde ilerleyen ve gelişen roma rakamları sayesinde dönemin tüccarları bu hesaplama yöntemini kullanmıştır. Ticaretin çok fazla yapıldığı ve hesaplama konusunda birçok sıkıntının meydana geldiği Roma döneminde, tüccar ve müşteri arasındaki alış veriş çok da sağlıklı yapılmıyordu.

Sponsor Bağlantılar

Roma rakamları ile birlikte insanlar hesaplama konusunda biraz daha rahatladı diyebiliriz. Orta Çağ’a kadar efsanevi bir şekilde ilerleyen roma rakamları daha sonra kullanılmamıştır.

Roma Rakamları Nedir?

Tarihi devirlerde birçok medeniyete hizmet etmiş ve özellikle tüccarlar için büyük kolaylık sağlayan sembollerdir. Her rakamın olmasa da Romalıların kendi içlerinde belirledikleri harflere karşılık gelen rakamlardan oluşmuştur. Daha çok sembol gibi görünürler ve günümüzde de bu şekilde kullanılırlar. Dönem içerisinde farklı medeniyetlerin de kullandığı roma rakamları günümüzde yalnızca tarihlerde, padişah isimlerinde, kitap sayfalarında kullanılıyor. Hesaplama konusunda sonsuz değerler değildir ve güncel olarak kullanılmaması da buna bağlanmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

Romen rakamları ile basit toplama çıkarma işlemleri yapılabilir ve hiçbir şekilde 4 işlem yapılamaz. En büyük ya da en uzun sayı bellidir üzerine çıkamazsınız bu yüzden belli bir noktada takılı kalırsınız. Roma rakamları ilerleyen dönemlerde geliştirilmedi ve farklı hesaplama metodları Roma rakamlarının sonunu getirdi demek çok da yanlış olmaz.

* Roma Rakamları, Romen Rakamları

Sponsor Bağlantılar

Roma Rakamı” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.